| Object Number | NA7978B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tulare | Mono |
| Provenience | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sedge | Redbud | Bracken Fern |
| Technique | Coiled | Basketry |
| Description | Oval shape with two horizontal bands of friendship male figures: 28 figures in the top band, 16 in the bottom; two bands of rattlesnake designs. |
| Height | 16.51 cm |
| Length | 41.91 cm |
| Width | 36.83 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 243 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




