Basket
NA8980A
From: Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8980A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Technique | Basketry |
| Description | Round box shape (A), grass, with lid (B). |
| Height | 12.7 cm |
| Outside Diameter | 20.32 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.