Basket
NA9021A
From: Oregon | Upper Klamath Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | NA9021A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Klamath |
| Provenience | Oregon | Upper Klamath Lake |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Burden Basket. Open wood. |
| Height | 38.1 cm |
| Length | 63.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
| Other Number | A144 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

