| Object Number | NA9229A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite pipe (A) with a wooden stem (B), beaded. |
| Length | 19 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. A. B. Weimer, 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


