Moccasin
31-7-108A
From: Canada | Northeast Labrador
Curatorial Section: American
| Native Name | M S `N |
| Object Number | 31-7-108A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Natasquan Band |
| Provenience | Canada | Northeast Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Hide | Cloth |
| Description | Child's. Tanned caribou skin, bound with black cloth. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


