Ball
31-7-74A
From: Canada | Northeast Labrador
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-7-74A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Northeast Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Gut (uncertain) |
| Description | Small "tennis racket" and small wooden ball. |
| Height | 4 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

