Basket
Basket Lid
29-175-679A
From: Washington (U. S. State) | Quinault
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-679A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quinault |
| Provenience | Washington (U. S. State) | Quinault |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar Bark | Grass |
| Technique | Basketry |
| Description | Round; slightly flaring sides; bottom has plain twining; rest is wrapped twining. Rim: slightly inset from body and consists of a short neck made of a splint and topped with a braided edge. With lid on sides are even. Bottom: marsh (?) grass (also warps and stiff weft) Flexible weft of squaw grass. Decoration: single row of purple is arround body with spaced parallelograms in red then purple hanging to it. Lid: edged with purple, purple center with edges in points. |
| Height | 5 cm |
| Outside Diameter | 7.2 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 5/9490 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.