Box Lid
29-175-349B
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-349B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar | Cotton |
| Description | Square "Canoe Box" Lid: carved of one piece. TOp has appearance of trunc-ated 4-sided pyramid ending with straight line cut, rounded edge below. Undersurface a hollow in cen-ter and thick edge. Box: sides of one piece kerfed and bent, ends pegged together. Bottom pegged on. Two holes near top of longer sides. Loop of cotton cord in each pair, toggles on oe; for fastening lid. |
| Height | 19.5 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 7/1530 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.