Pouch
Powder Horn
29-48-113A
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-113A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Horn (animal part) | Wood |
| Description | Pouch and powder horn. |
| Length | 28 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 8700 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


