Legging
29-48-102A
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-102A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shawnee |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Broadcloth | Silk |
| Technique | Appliqued |
| Description | Hip leggings, man's. Dark blue broadcloth with applique ribbon embroidery. |
| Length | 83.82 cm |
| Width | 31.75 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/4912 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



