Box Lid
29-10-98B
From: North America | Canada | Ontario | Lake Temagami
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-10-98B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa | Timagami Band |
| Provenience | North America | Canada | Ontario | Lake Temagami |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark |
| Description | Woman's work box of birchbark with lid attached with leather thong. Conventionalized floral design. |
| Length | 22.86 cm |
| Width | 17.78 cm |
| Depth | 15.24 cm |
| Credit Line | Purchased from Frederick Johnson (#1-93) / Gift of Frank Speck (#94-99), 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




