Box Lid
29-10-94B
From: United States of America | Maine | Oldtown
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-10-94B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Penobscot |
| Provenience | United States of America | Maine | Oldtown |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark |
| Description | Birchbark box with lid attached. Red and white diamond design on lid and on ends of box; red diamond design on front. |
| Length | 29.21 cm |
| Width | 10.79 cm |
| Depth | 8.89 cm |
| Credit Line | Purchased from Frederick Johnson (#1-93) / Gift of Frank Speck (#94-99), 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.