Basket Lid
SA1166B
From: French Guiana (uncertain) | Suriname (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA1166B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | French Guiana (uncertain) | Suriname (uncertain) |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | White & Black basket (A) with lid (B). |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 10.16 cm |
| Credit Line | Gift of T. J. Collins, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.