Basket
SA195A
From: Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA195A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wapisiana |
| Provenience | Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain) |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Description | Top (B) telescopes over bottom (A), no decoration. |
| Height | 15.24 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.