Cup
SA3199A
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA3199A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paracas |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Period | Proto-Nasca |
| Date Made | 900-200 BCE |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Painted | Incised |
| Iconography | Serpent |
| Description | Large, deep, cylindrical; conventionalized serpents heads, incised and painted. Ceramic post fire painted. |
| Height | 11.43 cm |
| Outside Diameter | 15.56 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.