Basket
SA329A
From: Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA329A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Waiwai |
| Provenience | Brazil (uncertain) | Guiana (uncertain) |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Reed (plant) |
| Description | Basket (A) with telescopic top (B). Woven design in black. |
| Height | 20.32 cm |
| Length | 45.72 cm |
| Width | 30.48 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.