Moccasin
29-48-34A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-34A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Glass |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide soles. Buckskin tops; solid beadwork. |
| Height | 9 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 1058 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




