Basket
SA414A
From: Brazil
Curatorial Section: American
| Object Number | SA414A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Parukutu |
| Provenience | Brazil |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Top (B) and bottom (A) telescope together. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 27.94 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.