Legging
29-48-13A
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shawnee |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Canvas |
| Description | Man's white canvas trimmed with red canvas. |
| Length | 77.47 cm |
| Width | 38.73 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/4659 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


