Legging
29-48-12A
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-12A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kickapoo |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Wool |
| Description | Man's. Buckskin; tassels of bead and wool. Fringe. |
| Length | 73 cm |
| Width | 35 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/4960 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


