Moccasin
29-47-23A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-23A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Quill |
| Description | Man's. buckskin ornamented with beads and quill work |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




