Moccasin
29-47-22B
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-22B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead |
| Description | Man's. Buckskin. Beaded. Red and yellow pigments. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




