Legging
Moccasin
29-47-21A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-21A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Metal |
| Description | Girl's; Moccasin attached. Buckskin ornamented with beads and metal disks. |
| Length | 47 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


