Moccasin
29-5-7A
From: North America | Plains (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-5-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | North America | Plains (Culture Area) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Sinew | Bead |
| Description | Thin rawhide soles, tanned tops, sinew sewa, no thongs. Beaded in conventionalized floral designs in many colours of glass beads. Woman's type. |
| Height | 10 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from F. H. Rindge, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




