| Object Number | NA2450A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quill | Tin | Hair |
| Description | One of a pair of wristlets made of rawhide, completely wrapped with dyed porcupine quills. A double band wraps around the wrist, with red, green and yellow quills. A ball with three tassels hangs from the wristlet. Each tassel has two tinklers with yellow dyed hair. |
| Length | 46 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Archibald Barklie, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


