Moccasin
45-15-438B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-438B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Piegan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Glass | Flannel | Calico |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper with parallel cut and straight heel-seam. Beaded U-shaped figure with red flannel center and three splayed lines. Various colors, ankle facing of red flannel bound with dark blue calico, wide buckskin shank strip. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




