Moccasin
45-15-437B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-437B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Piegan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buffalo Skin | Glass | Flannel | Buckskin |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper with parallel cut and straight heel seam. Front half solidly beaded with broad longitudinal stripe and paired stepped triangles. Dark and medium blue and orange-red on white ground, ankle facing blue and red flannels, wide shank strip of buckskin with pinked edge. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




