Moccasin
45-15-436B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-436B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Piegan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buffalo Skin | Glass | Cotton |
| Technique | Beaded |
| Iconography | Floral Motif |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper with parallel cut in straight heel seam. Beaded in floral design in various colors. Black cotton corderoy ankle facing and sewed-on wide shank strip of canvas bound with corderoy. |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




