Moccasin
45-15-433A
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-433A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Peigan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buffalo Hide | Glass | Flannel |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide solo, buffalo hide upper with parallel cut and straight feel seam. Fully beaded: with a pattern of a longitudinal pink and light blue stripe flanked by paired triangles on a white ground. The first set of triangles are clear, the second have black and yellow stripes, and the third concentric green. The back and sides have beaded triangle designs pointing downward in multiple colors. Red flannel overlay and broad beaded band on rear half, concentric stepped triangles, point down, on white ground, sewed-on shank strip. |
| Height | 7.8 cm |
| Length | 30.2 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




