Moccasin
45-15-444B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-444B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Piegan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Silk |
| Description | Boy's moccassins. Buckskin, one piece with red and blue beads at toe seam, bound with red silk, edge dotted with white beads. |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




