Pencil
Paint Cup
45-15-752A
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-752A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Piegan | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone | Bivalve Shell |
| Description | Bone pencil, used in painting dressed skins and rawhide, with blue paint. |
| Height | 3 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


