Moccasin
97-84-1760A
From: Canada | Alberta | Near Bow River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1760A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Canada | Alberta | Near Bow River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Fiber |
| Description | Child's moccasins of buckskin. In two-pieces. Beaded varicolored in a geometric pattern and wavy lines. Red cloth binding to ankle. Buckskin fringe along back. |
| Height | 4 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1760 - Old Museum Number | 17850 - ANSP Number | II 1007 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




