| Object Number | 54-10-4A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Northern Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Buckskin | Bead |
| Description | Old style; one piece pattern with seam along outside of sole; large cuff of buckskin with serrated edges; long tongue with end serrated added; thong for tying. Top is completely beaded in spot stitch with white background and isolated diamond, cross, and other geometric elements in blue, red and yellow. Underside of heel has 3 short tabs at cut near heel; heel seam has extra fringed buckskin piece attached. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret H. Chrystie, 1954 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




