Moccasin
48-28-20B
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 48-28-20B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Buckskin; soft sole and uppers in one piece; instep section and ankle band sewed on. Solid beading in red, white, green, blue, yellow on instep and ankle band. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Mason W. Zimmerman through Mrs. Bradford Williams, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




