Moccasin
48-28-18A
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 48-28-18A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead |
| Description | Child's. Buckskin: soft sole and ankle band. Uppers solidly beaded in white with stepped motifs of dark and light blue and a little red. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Mason W. Zimmerman through Mrs. Bradford Williams, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




