| Object Number | 45-15-434A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet | Blood |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Glass | Fiber |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper with parallel cut and straight heel seam. Beaded in Persian design, clear white and yellow glass and opaque green, light and dark blue. Red flannel facing to ankle with sewed-on wide buckskin shank strip. |
| Length | 30 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




