Moccasin
48-28-15A
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 48-28-15A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Bead |
| Description | Hard sole. Uppers buckskin, solidly beaded in blue with red dashes and with triangles of a darker blue, yellow, and red. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Mason W. Zimmerman through Mrs. Bradford Williams, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




