Moccasin
48-28-14B
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 48-28-14B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Fiber | Buckskin | Bead |
| Description | Hard sole with wide canvas ankle bands. Uppers buckskin, solidly beaded: white center stripe with blue V's; green with small red and white crosses. Narrow orange band and narrow green and white band. |
| Height | 10 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Mason W. Zimmerman through Mrs. Bradford Williams, 1948 |
| Other Number | 1083 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




