Moccasin
45-15-1491A
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1491A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper. T-shaped cut with small "tongue." Beaded in floral design, dark and light blue, lavender, jade, yellow, and gold. |
| Height | 10 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




