| Object Number | 45-15-447A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Culture Area | Great Plains Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin (uncertain) | Moose Skin (uncertain) | Fiber | Glass |
| Technique | Beaded | Smoked | Stained |
| Description | Buckskin or mooseskin moccasin. Smoke-tanned and stained red. Sole and upper in one piece. T-heel seam with a short "trailer" at each end. T-cut instep and sewed-on oblong tongue. Top outer side and heel seam solidly beaded in block with a triangular and twisted design with red, yellow, green, and four shades of blue in seed and pony beads. Seam dotted with white beads. |
| Height | 13 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




