| Object Number | 45-15-441B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Glass | Canvas | Flannel | Calico |
| Technique | Beaded |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper lined with canvas. Straight heel seam beaded and with fringe, parallel cut for tongue. Beaded narrow longitudinal blue band crossed by six blue bars broken by dark blue and yellow. Ankle facing of red flannel bound with calico, buckskin shank strip with edge cut in points. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




