Moccasin
45-15-440B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-440B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Glass |
| Technique | Smoked |
| Description | Rawhide sole, smoke-tanned upper, with straight heel seam and very narrow V cut leaving thin, short tongue. Wide shank strip of buckskin, instep with two parallel rows of piercings, indicating removed or planned longitudinal stripe, soles show use. |
| Height | 10 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




