Staff
SA3471
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA3471 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Iconography | Animal |
| Description | Long, curving, even; hard, dark; pointed end; unfinished animal figure on butt end. |
| Length | 139.7 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Outside Diameter | 1.91 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.