Moccasin
45-15-439B
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-439B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Antelope skin (uncertain) | Glass | Fiber | Flannel | Canvas |
| Technique | Beaded | Stained |
| Description | Rawhide sole, antelope skin upper stained red, parallel cut and straight heel-seam. Beaded U-shaped design with star center on block cloth, one broad pendant, gold, red, and three shades of blue, ankle facing red flanel and wide canvas shank strip. |
| Height | 18 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




