Hinge
E12512.40
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E12512.40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Merenptah's Throne room RM7 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1232 - 1224 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Triangularly square shaped fragment. Mostly bright green and dark grey in color. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1918 |
| Other Number | M9345 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.