| Object Number | E12512.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Merenptah's Throne room RM7 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1232 - 1224 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Joins to fragments 4, 6, 7, and 45. Flat piece with curved edge. No finished sides. Overall medium green in color. |
| Height | 2.4 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1918 |
| Other Number | M9345 - Field No SF | E12512.6 - Associated Object Number | E12512.7 - Associated Object Number | E12512.45 - Associated Object Number | E12512A - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




