| Object Number | E12512.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Merenptah's Throne room RM7 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1232 - 1224 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Joins to fragment 1 and 3 (partially) Irregular polygon shaped fragment with approximately 9 sides and inscription on recto. The bottom edge is assumed to be finished. Top edge curves back. Overall grey/dark grey in color. |
| Height | 2 cm |
| Length | 17.4 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1918 |
| Other Number | M9345 - Field No SF | E12512B - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




