| Object Number | CBS7073 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Temple Hymns. (ETCSL 4.80.01, CDLI Composite: Q000750). Collection of Temple Hymns; (Obverse)(i)60x(ii)63x(iii)60x(iv)59x(v)24x(Reverse)(vi)14x(vii)48x(viii)57x(ix)58x(x)26 lines. Joins with N1193, N7018, N7028, and N7900. |
| Height | 23.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition Fund Purchase, 1888-1891 |
| Other Number | P262123 - CDLI Number | B7073 - Old Museum Number | CBS 07073 + N 1193 + N 7018 + N 7028 + N 7900 - Other Number | N1193, N7018, N7028, N7900 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

