| Object Number | 2019-13-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Timor | Indonesia |
| Culture Area | Indonesian |
| Date Made | unknown |
| Section | Oceanian |
| Materials | Cotton |
| Technique | Woven |
| Description | Pilu Saluf (man's apron). Worn around the head or waist. Formerly part of a headhunter (meo) outfit, now worn to commemorate ancestors. |
| Length | 82 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of David W. and Barbara G. Fraser, 2019 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




