Blouse
Huipil
79-5-1A
From: Guatemala | Department of Huehuetenango | Chinautla
Curatorial Section: American
| Object Number | 79-5-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Department of Huehuetenango | Chinautla |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | One blouse with a square yoke bordered with 4cm wide embroidered tape. Tape is white and embroidered in black, cross-stich floral design. Part of an women's outfit with a skirt and two blouses. |
| Length | 76 cm |
| Width | 75 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1979 |
| Other Number | L-698-102 - Old Loan Number | CG2016-2-209 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


